-
JAK DZIAŁA LASER?
Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło lasera – pochłaniane jest wybiórczo przez struktury mieszka włosowego zawierające melaninę – zamieniane jest na ciepło, który niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost, powodując trwałą utratę włosa i destrukcję mieszka. Jak wykazały badania, to zjawisko jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Pozostałe okresy wzrostowe
naszych włosów – faza zaniku (katagen) i spoczynku (telogen) są „ nieme” na działanie lasera.
Warunkuje to potrzebę minimum 4 zabiegów, powtarzanych w odstępach średnio 4 -12 tygodniowych. Przyjmuje się, że po pierwszym zabiegu nie odrasta około 30 – 40 % włosów ciemnych (włosy anagenowe). Po trzech zabiegach około 80-92 % (następna porcja włosów, które w międzyczasie wkroczyły w fazę anagenu). Niewielki, pozostały odsetek to włosy jaśniejsze, cieńsze, mniej widoczne. Pacjenci o włosach cieńszych lub nie w pełni ciemnych, muszą liczyć się ze słabszym efektem (przyczyną jest zbyt mała zawartość melaniny w mieszku). Włosy osłabione wcześniejszymi, wielokrotnymi zabiegami depilacji: woskiem, pęsetom, depilatorami mechanicznymi mogą wymagać przeprowadzenia czwartego i piątego zabiegu depilacji dla uzyskania lepszych wyników. 100% depilacja zwykle nie jest możliwa. Włosy jaśniejsze mogą zostać tylko przerzedzone.
Zabieg epilacji laserowej wykonuje wykwalifikowany i doświadczony personel.
Przed pierwszym zabiegiem zostaje przeprowadzony wywiad z pacjentem, oraz próba laserowa- pozwalająca na dobranie najlepszych parametrów zabiegowych.
Osoby zakwalifikowane do zabiegu mają wykonywaną próbę laserową z ustaleniem optymalnych dla danego fototypu skóry parametrów zabiegowych.
-
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
1. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu epilacji, ale wskazane jest zostawienie kilku włosów, w celu oceny ich koloru i grubości.
2. Włosów nie można wyrywać (pęsetą, woskiem, depilatorem mechanicznym) przez okres 4 -8 tygodni. Można natomiast je golić, lub przycinać nożyczkami.
3. Stosowanie kremów lub maści z Vit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), jak również stosowanie kremów z Vit. C i kwasami owocowymi w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 3 tygodni przerwy przed zabiegiem.
4. Peelingi należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
5. Terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
6. Leki światłouwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu (dziurawiec, nagietek, herbata Figura 1, 2) wymagają odstawienia na 3 tygodnie przed zabiegiem.
7. Aktywne infekcje skóry w miejscu zabiegu (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. Zabieg jest możliwy 1 miesiąc po infekcji.
-
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU:
– Opalanie jest bezwzględnie przeciwwskazane do 2 tygodni po zabiegu. W tym okresie należy stosować kremy z filtrami anty-UVA i B z filtrem 50.
– Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry oraz/lub strupki. Wszystkie objawy powinny ustąpić do dwóch tygodni po zabiegu. W tym czasie należy skórę traktować delikatnie:
– Myć żelem bezmydłowym lub tonikiem, albo mleczkiem bezalkoholowym, ew. czystą wodą, skórę należy delikatnie osuszać, nie trzeć, nie drażnić w innym sposób,
– Nie stosować dezodorantów i antyperspirantów bezpośrednio po zabiegu (jeśli depilacja dotyczyła pach),
– Stosować krem lub maść Alantan Plus albo Bepanthen czy Dermopanthen.